Committees

Communities Committee

Charlie Spies (Chair)
CEI Capital Management

Peggy Daigle
East Millinocket

Andy Hamilton
Eaton Peabody

Deborah Johnson
Maine DECD

Mike Wilson
Northern Forest Center

Michael Elliot
Eastern Maine Development Center

Chris Winstead
Eastern Maine Community College

Robert O’Brien (Staff)
Maine Development Foundation

Market Attraction Committee

Rosaire Pelletier (Co-Chair)

Steve Schley (Co-Chair)
Retired, Pingree Associates

Donna Cassese
Sappi North America

Charlotte Mace
Maine DECD

Marine Bowie
Biobased Maine

Bob Hirsch
Global Leadership Perspective

Brian Whitney
Maine Technology Institute

Peter DelGreco
Maine & Co.

John McNulty
Bradbury Forests

George Motta
Global Leadership Perspective

Dan Christensen
Global Leadership Perspective

Wade Merritt
Maine International Trade Center

Tina St. Jarre
Sappi North America

Shane O’Neil
University of Maine

Dana Eidsness
Maine International Trade Center

James Beaupre
University of Maine

Mary Grace Shley
Maine DECD

Jim Robbins
Robbins Lumber

Emerging Technologies Committee

James Beaupre (Co-Chair)
University of Maine

Marina Bowie (Co-Chair)
Biobased Maine

Steve Schley
Retired, Pingree Associates

Charlotte Mace
Maine DECD

Jake Ward
University of Maine

Steve Shaler
University of Maine

Hemant Pedse
University of Maine

Amy Leshure
Maine Technology Institute

Sarah Boggess
ReEnergy

John Cashwell
BBC Land

Jim Robbins
Robbins Lumber

Shane O’Neil
University of Maine

Mary Grace Schley
Maine DECD

Marty Grohman
E2Tech

Workforce Committee

Ryan Bushey (Chair)
LP Corp

Ryan Wallace
Maine Center for Business and Economic Research

Paul Towle
Aroostook Partnership

Brian Boland
Nine Dragons

Dwight Littlefield
State Director of CTE

Cynthia Murphy
CEI

Lisa Martin
Maine Manufacturing Association

Jim Contino
Verso Corp

Jim Nicols
Nicols Bros. Logging

Dan Belyea
Maine Community College

Donald Burr
Professional Logging Contractors of Maine

Brian Souers
Treeline

Dana Doran
Professional Logging Contractors of Maine

Tim Doyle
MMTA

Douglas Cyr
JD Irving

Justin Merrill
Merrill Logging

Randy Chicoine
ND Paper

Nancy Lovell
Hardwood Products Company LLC

Jason Brochu
Pleasant River Lumber

Dale Wibberly
SAPPI

Korah Soll
Rural Aspirations

Chris Quint
DOL, State Workforce Boards

Shane O’Neil
University of Maine

Jessica Leahy
University of Maine

Small Woodland Owner Committee

Tom Doak (Chair)
Maine Woodland Owners

Patty Cormier
Maine Forest Service

Bill Haslam
American Forest Management

Dave Harvey
ND Paper

Terry Walters
Robbins Lumber

Dan Schmidt
Natural Resources Conservation Service Maine

Andy Schultz
Tree Farm

Jonathan LaBonte
Maine TREE

Nate Webb
Maine Department of Inland Fisheries and Wildlife

Ted Wright
Trust to Conserve Northeast Foreslands/Master Logger

Ken Lausten
Local Wood Works

Hannah Carter
UMaine Cooperative Extension

Transportation Committee

Dana Doran (Chair)
Professional Logging Contractors of Maine

Tom Doak
Maine Woodland Owners

Dave Harvey
ND Paper

Benjamin W. Dow
Weyerhaeuser

David Cole
American Forest Management

Brian Souers
Treeline, Inc.

Scott Madden
Madden Timberlands

Richard Wing
Richard Wing and Son Logging

Steve Whitcomb
HO Bouchard

Jim Nelligan
Ports of Searsport and Portland

Scott Beal
Woodland Pulp/St. Croix Tissue

Steve Follette
Woodland Pulp/St. Croix Tissue

Anthony Hourihan
Irving Woodlands LLC

Nate Moulton
Maine Dept. of Transportation

Marty Rooney
Merrill Logging

Randy Chicoine
ND Paper

Chris Brochu
Pleasant River Lumber

John McNulty
Pleasant River Lumber

Tim Doyle
MMTA

Pat Sirois
Maine Sustainable Forestry Initiative

Chris Gardner
Port of Eastport

Susan Lessard
Town of Bucksport

Wood Supply Analysis Committee

Peter Triandafillou (Co-Chair)
Huber Resources

Aaron Weiskittel (Co-Chair)
University of Maine

Tom Doak
Maine Woodland Owners

Ken Lausten

Ian Prior
Seven Islands Land Company

Dave Harvey
Nine Dragons

Dana Doran
Professional Logging Contractors of Maine